NEBOJTE SE MYŠLENKOVÝCH MAP
04.01.2012 07:38
/Bohdana Kabátová/
NEBOJTE SE MYŠLENKOVÝCH MAP
Je možné, že myšlenkové mapy znáte nebo jste o nich už přinejmenším někdy slyšeli. Často se setkávám s lidmi, kteří k myšlenkovým mapám jako možnému pracovnímu nástroji zaujímají spíše skeptický postoj. Pokud je ovšem začnou používat, stanou se brzy neodmyslitelnou součástí jejich každodenního života.
CO JSOU MYŠLENKOVÉ MAPY
Tony Buzan, autor myšlenkových map, ve své knize Myšlenkové mapy uvádí: “Myšlenková mapa je vizuální nástroj pro holistické, tedy celistvé myšlení, který podporuje všechny funkce mozku – především paměť, kreativitu, učení a veškeré přemýšlení.”
Ve Wikipedii se dočteme, že myšlenkové mapy jsou diagramem zachycujícím slova, nápady, myšlenky či úkoly, které jsou uspořádané kolem a propojené s ústředním klíčovým slovem nebo tématem. Využívají se k rozvíjení, vizualizaci, stukturování a třídění myšlenek a také jako pomůcka pro práci s informacemi, řešení problémů, rozhodování a psaní.
Po jejich vzniku v 60. letech minulého století se myšlenkové mapy, původně nástroj pro zlepšování paměti, velmi rychle rozšířily do nejrůznějších oblastí a pronikly také do pracovního prostředí. Jsou využívány například pro individuální a skupinový brainstorming, přípravu a vedení porad včetně tvorby zápisů, přípravu a provádění prezentací a školení, projektové řízení, strategické plánování, organizaci práce nebo hodnocení pracovníků.
Důvodem pro využívání myšlenkových map stále větším počtem lidí je fakt, že se jedná o poměrně jednoduchou, přitom všestranně použitelnou techniku, která zvyšuje kreativitu, podporuje přirozenou schopnost se učit a zvětšuje efektivitu jedinců, týmů i organizací. To vše díky tomu, že napodobují základní principy myšlenkových procesů, zapojují současně pravou i levou mozkovou hemisféru a stimulují mozek k vytváření a přiřazování stále dalších souvisejících nápadů. Protože jsou myšlenky v mapách vzájemně propojeny, pomáhají díky asociacím mnohem snáze něco pochopit nebo vymyslet.
STRUČNÁ PRAVIDLA TVORBY MYŠLENKOVÝCH MAP
Tvorba myšlenkové mapy je vcelku snadná. Příklad jednoduché myšlenkové mapy, která předcházela napsání tohoto článku, můžete vidět na přiloženém obrázku.

Do středu papíru se poznačí (ve slovní nebo ještě lépe grafické nebo obrázkové podobě) ústřední téma, které chceme řešit. Od něho pak vedou větve, které se dále rozdělují. Nejdříve jde o hlavní témata, která přímo souvisejí s centrálním obrázkem, od nich se odvíjejí další, vzdálenější. Každá větev je popsána klíčovým slovem nebo ilustrací.
Zde je pro přehlednost 10 základních pravidel pro tvorbu myšlenkových map:
- Začínejte vždy uprostřed listu papíru grafickým zobrazením ústředního tématu.
- V mapě používejte obrázky, různé barvy, 3D efekty.
- Soustřeďte se na klíčová slova a jejich důležitost rozlišujte velikostí písma.
- Na každou větev poznačte vždy jen jedno slovo nebo ilustraci.
- Všechny větve by měly být propojené a vycházet z ústředního obrázku. Čím jsou větve dále od středu, tím jsou tenčí.
- Kreslete větve tak, aby odpovídaly délce jim přiřazeného klíčového slova.
- V mapě používejte různé barvy. Můžete jimi rozlišovat hlavní větve, logické celky nebo jim přiřazovat svůj vlastní význam.
- Kde je to potřeba, používejte ve své mapě zvýraznění a zaznamenávejte souvislosti.
- Pro větší přehlednost své mapy si vytvořte systém třídění, používejte číslování, symboly a kódy.
- Vytvořte si svůj vlastní, originální styl.
NAČRTNĚTE SVOU PRVNÍ MYŠLENKOVOU MAPU
Pokud se ptáte, jak s myšlenkovými mapami začít, řekla bych “Začněte hned a bez jakýchkoliv obav.” Neexistuje žádný jediný správný způsob jejich tvorby. Zkuste se řídit výše uvedenými základními pravidly a záhy zjistíte, že nakreslit myšlenkovou mapu je snazší, než se zprvu zdá. Poznáte, že přemýšlet nad složitými úkoly může být zábava a že přehlednost, struktura a principy myšlenkových map umožňují dávat věci do často překvapivých souvislostí a přicházet s efektivními řešeními, která by vás při lineárním zapisování poznámek mnohdy ani nenapadla.
Sáhněte po čistém listu papíru, barevných tužkách nebo propiskách a namalujte si (byť svou první) myšlenkovou mapu třeba pro úkol, který vás čeká hned po dočtení tohoto článku.
Otázkám využití myšlenkových map pro konkrétní účely jako je rozhodování, sebeanalýza, porady, management nebo prezentace se budeme věnovat v některém z dalších článků.